Könyvadatok:
Oldalszám: 326 oldal
Téma: kortárs
Sorozat: -
Kiadás éve: 2012
Megrendelhető: Könyvmolyképző
Fülszöveg:
A háromgyerekes, boldog házasságban élő harvardi professzorasszony, Alice a karrierje csúcsán van, amikor azt veszi észre, hogy egyre feledékenyebb. Az idő haladtával gondolatai is összekuszálódnak, memóriája egyre gyakrabban hagyja cserben. A diagnózis: Alzheimer-kór, korai stádiumban. A függetlenségére mindig büszke Alice összeszorított foggal igyekszik ugyanúgy élni az életét, mint korábban, és csak a jelennel foglalkozni, de a betegség lassan úrrá lesz rajta. Helyenként szívszorító, néhol felemelő, ugyanakkor ijesztő történet arról, milyen az, amikor valaki szó szerint elveszíti az eszét.Miért pont ez?:
A korai Alzheimer-kórral rengetegszer találkoztam már. Biológián kellett előadást tartanom belőle, ráadásul az ismerőseim közül is van olyan, aki ebben a betegségben szenved. Gondoltam akkor miért ne olvasnék el egy könyvet, ami pont erről szól? Ráadásul a Megmaradt Alice-nekben nem csak a rideg tényekről van szó, hanem egy 50 éves nőről és a családjáról.
Véleményem:
Ha nagyon le akarnám csupaszítani ezt a könyvet, akkor azt mondanám, hogy egy demenciában szenvedő fiatal hölgy története. Azonban ennél sokkal többről van szó.
Alice, egyetemi professzor, a nyelvészet a szakterülete. A Harvard egyetemen tanít. Alig múlt 50 éves, amikor rájön, hogy valami nincs rendben vele. Elfelejti, hogy hova tette a dolgait, eltéved azon a helyen, ahol leélte az életét és végül tanítani sem lesz képes. Ezért felkeres egy neurológust, aki megállapítja, hogy korai Alzheimerben szenved.
Nem csak a mindennapokkal, de azzal a tudattal is meg kell küzdenie, hogy 3 gyermeke közül az egyik lánya is erre ugyanarra a sorsra fog jutni mint ő maga. Ugyanis a betegség eme típusa örökletes.
Eleinte Alice-t a családja mindenben támogatja, azonban a nő napról napra, hónapról hónapra rosszabbul lesz. A gyógyszerek nem hatnak, a betegség egyre csak tör előre. Mindenkinek egyre több toleranciára van szüksége, hogy elviselje azt a személyt, akivé Ali szépen, lassan visszafejlődik.
A karakterek jól kidolgozottak és felépítettek. Mindegyiknek vannak céljaik és vágyaik, de a főszálat maga Alice története viszi. Van olyan mellékszereplő, akiből többet kapunk, van olyan aki nem sokat számít. Meglepő módon az utóbbi kategóriába eső személyeken is nagyon valósághűen vannak ábrázolva.
A legjobban az tetszett, hogy a könyv nem csak egy súlyos betegséget ír le, nem csak tudományos szöveg. Igaz; körüljárja a módszereket, a gyógyszereket és végül a tünetek lépcsőfokát is; de nem ez a lényeg. Sokkal fontosabb szerepet kap maga a személyes sors és a tolerancia.
Tetszett, hogy rengeteg elrejtett jelkép és utalás van benne. Ott van például a borító és a tény, hogy Alice nyaklánca (a pillangó), az újjászületést szimbolizálja.
A filmről:
Mindenkinek azt tanácsolom, hogy nézze meg az adaptációt is. Valahol még jobb is mint a könyv. Julianne Moore, aki a főszereplőt alakítja, pedig nem hiába kapott érte Oscart. Személy szerint nekem sokkal jobban átjött Alice szenvedése és maga a betegség tünetei. A könyvhöz képest az érzelmek fel vannak fokozva, de magán az történeten nem sokat változtattak.
A vége pedig megdöbbentően jól sikerült.
Értékelés:
Mindenkinek ajánlom, aki úgy érzi készen áll egy felkavaró, de jól megírt és magával ragadó történetre.
0 megjegyzés:
Megjegyzés küldése